چهلمین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان اصفهان

چهلمین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان اصفهان به بررسی پیشنهادات کمیته کارشناسی شورا در مورد مسایل و مشکلات فعالان اقتصادی در خصوص  شهرک های صنعتی اختصاص یافت.

در این جلسه موانع بازدارنده ی توسعه شهرک های صنعتی ایران و قانون اصلاح آن و قانون نحوه ی واگذاری مالکیت و اداره ی امور شهرکهای صنعتی و آیین نامه اجرایی آن که در اجرا دارای مشکلات متعددی است مطرح و مقررشد کمیته ایی با محوریت شرکت شهرک های صنعتی استان و هیات امنای شهرک های صنعتی تشکیل شود و طی مدت یک ماه پیشنهادات خود را در قالب اصلاح ،حذف و یا وضع مقررات اعم از آیین نامه و بخش نامه ،دستورالعمل ،شیوه نامه یا رویه اجرایی قانون و آیین نامه های شرکت شهرک های صنعتی ایران را به منظور  بهبود کسب و کار استان به دبیرخانه شورا ارایه نماید.

استاندار و رییس شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان اصفهان در ابتدای این جلسه گفت:همگرایی و هم افزایی بخش دولتی با بخش خصوصی  می تواند موانع توسعه استان را از میان راه بردارد.

وی از رسیدگی به نحوه پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان در ستاد تسهیل استان خبر داد  گفت:به زودی جلسه ایی با حضور سرپرست  بانک های عامل  استان در موضوع نحوه پرداخت تسهیلات بانکی برگزار خواهم کرد و موضوع را از نزدیک رسیدگی می کنم .

سید عبدالوهاب سهل آبادی در این جلسه با اشاره به تقاضای تسهیلات بانکی  4 هزار 563 واحد تولیدی استان اصفهان تعداد 9499 پرونده به بانک معرفی شده که 130 واحد توانسته اند تسهیلات بانکی دریافت کنند و آمار دریافت تسهیلات نسبت به متقاضی بسیار اندک است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود  از آمادگی بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه استان خبر داد و گفت:سایر استان ها  در  جذب سرمایه و افتتاح مراکز گردشگری و تجاری گوی رقابت را از اصفهان ربودند و این در حالیست که سالانه مبالغ بسیاری از استان اصفهان به  خزانه کشور واریز می شود.

سهل آبادی ضمن تقدیر از حضور استاندار  و مدیران دستگاههای اجرایی در جلسات شورای گفتگو استان گفت:استان اصفهان در شورای گفتگو نسبت به سایر استانها پیشتاز بوده است.     

وی از همکاری اتاق های بازرگانی ،تعاون و اصناف و همچنین کانون کارفرمایان و خانه صنعت ،معدن و تجارت استان اصفهان برای همکاری و هم اندیشی برای توسعه سرمایه گذاری و رونق کسب و کار استان خبر داد .

ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه خواستار برخورد قضایی با افرادی که زمین های در شهرک های صنعتی دریافت کردند و اقدامی برای راه اندازی واحد تولیدی نکردند،شد و گفت:دادگاهها بایستی در این زمینه ورود کنند ولی در طول 9 ساله گذشته به این دعاوی رسیدگی چندانی نشده است.وی اضافه کرد:این زمین ها باید واحد تولیدی شود و زمینه اشتغال جوانان را فراهم سازد.

محمود تولایی عضو شورای گفتگو و رییس اتاق کاشان  در این جلسه  با اشاره به فرایند دشوار پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی گفت:بانک ها انگیزه برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی ندارنند.

مصطفی رناسی نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه گفت:بر اساس  مصوبات ستاد تسهیل مقرر شد که  واحدهای تولیدی که دارای مشکلات مالی از جمله چک برگشتی اند مشمول دریافت تسهیلات شوند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

مرتضی بیشه عضو مدعو شورا و رییس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه  گفت:ضوابط بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بایستی تسهیل شود زیرا این واحدها به حکایت و نظارت نیاز دارند.