چشم‌انداز ایران و جهان پس از انتخابات آمریکا

همایش چشم‌انداز اقتصادی و سیاسی ایران و جهان پس از انتخابات آمریکا به میزبانی کمیسیون سیاست‌گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار بازنيوز ، در این نشست که در سالن همايش‌هاي بين‌المللي اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزی اصفهان برگزار گردید، دکتر سید محمدصادق خرازی و دکتر احمد توکلی به بحث و گفتگو پرداختند.
رئیس کمیسیون سیاست‌گذاری و پايش به عنوان رئیس نشست، همایش را با این جمله آغاز کرد: خداوندا به ما دانایی عطا فرما تا توانمند شویم و از راه تو منحرف نشویم.
مصطفی رناسی با اشاره به وظیفه اتاق‌های بازرگانی در مشورت با قوای سه گانه ، گفت: امروزه در اتاق‌های بازرگانی کشورهای پیشرفته جهان ، علاوه بر ارایه نظرات مشورتی، ایجاد فضایی مناسب برای بهبود فضای کسب و کار نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در همین راستا اتاق بازرگانی اصفهان درصدد شناسایی فعالان اقتصادی و ارزشیابی توليدكنندگان و کارآفرينان و سپس اتصال آنها از طرق نرم افزاری است.
عضو هيات نمايندگان اتاق اصفهان در ادامه سخنان خود، به معرفی دو استراتژی موثر در بهبود کسب و کار پرداخت و گفت: آموزش به فعالان اقتصادی و توسعه روابط بین‌الملل از جمله اقداماتی است که اتاق بازرگانی اصفهان برای بهبود اوضاع اقتصادی انجام داده است.
سردبير نشریه اتاق بازرگانی اصفهان، آگاهی دادن را رسالت اتاق دانست و تصريح كرد: با بیشتر شدن دانش بنگاه‌های اقتصادی‌، آن ها مي‌توانند استراتژی و برنامه های مناسب تری را انتخاب‌کنند به گونه‌ای که كمتر به مانع و مشکل برخورد نمايند.
اين همايش با سخنان يك ديپلمات اصلاح طلب ادامه يافت. استراتژی سیاسی آمریکا بعد از روی کارآمدن ترامپ، موضوعی بود كه سفیر پیشین ایران در فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) به طرح ديدگاه‌های خود درباره آن پرداخت.
دکتر سید محمد صادق خرازی با اشاره به رخداد ماه گذشته ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: در فرایند تحولات جهانی با انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمريكا،شاهد اتفاق‌های سیاسی و بین‌المللی جديدي بوديم.
سفیر و معاون نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵)  گفت: اتاق‌های فکر وابسته به دانشگاه های آمریکا یا نهادهای سیاسی و نظامی، مطالعاتی در زمینه ترامپ کارهایی انجام داده‌اند که قرار است با روی کار آمدن او صورت گیرد.
وی ادامه داد: حاصل این مطالعات به تناقض در گفتگوهای ترامپ منجر شد. برای نخستین بار است که هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواه ها نمی‌دانند مسیر و نقشه راه ایالات متحده با توجه به انتخاب ترامپ به کجا خواهد رفت.
مدیرمسئول وب‌گاه دیپلماسی ایرانی افزود: شواهد گویای این است که وضعیت خوبی در آینده آمریکا، اروپا و خاور میانه با انتخاب وی پیش‌بینی نمی‌شود. دبيركل حزب نداي ايرانيان گفت: ترامپ درآخرین سخنرانی خود تاکید کرده است من برای سرنگونی هیچ رژیمی در دنیا حاضر نیستم پول خرج کنم، که این جمله نشان دهنده آن است که اشتباهات قبلی آمریکا در حمله به عراق و افغانستان تکرار نخواهد شد.
در ادامه این نشست نوبت به طرح ديدگاه های يك اقتصاددان اصولگرا رسيد. ارزیابی اقتصاد جهان در دوران ترامپ، بحثي بود كه رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامیبا ارایه نمودار‌های مبنی بر کسری بودجه‌ و بدهکاری آمریکا و  به آن پرداخت .
دکتر احمد توکلی اظهار داشت: آمریکایی‌ها مردمی هستند که همواره بیش از آنچه که به دنیا می‌دهند از دنیا می‌گیرند.
صاحب امتياز پايگاه خبری تحليلی الف گفت: آنان بیشتر مصرف کننده هستند تا پس‌انداز کننده و دولت آمریکا خرجش از دخلش بیشتر است.
استاد اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به مشکلات شدید مالی آمریکا گفت: این کشور از صادرات کشورهای دیگر بهره‌مند می‌شود بدون آن‌که چیزی صادر کند.
رئيس سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت گفت: آمريكا بدهی‌های خودش را ازجیب مردم دنیا پرداخت می‌کند.
وزير اسبق كار تاکید کرد :با ورود ترامپ به دنیای سیاست، کلیات تغییر نخواهد کرد و همچنان شکاف وام‌های آمریکا با پس‌انداز ملت‌های دیگر پر خواهد شد.
وی در بخش ديگری از سخنان خود بیان کرد: برجام را با  پیشینه بدعهدی‌ها، خباثت‌ها، لبخندها، کینه‌ورزی‌ها ، نامردمی‌ها و تحقیر‌ها ارزیابی کنید.